szukaj w artykułach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEGÓŁY WYBRANEGO REKORDUPokaż osoby

Przejdź do miejsca

Zdarzenie Mąż Sophie znajduje pokój u rolnika w miasteczku w którym zatrzymał się pociąg. Nazywa się Farsleben i jest oddalone o 18 km od Magdeburga. Mają tam wygodne łózko, ciepłą wodę, jedzenie. Gospodarz chce zrobić wszystko, aby jak najlepiej ugościć ich w swoim domu.
Gdy Sophie rozbiera się do kąpieli jej mąż wydaje okrzyk przerażenia na widok jej ciała. Sophie waży 33 kilogramy i wygląda jak cień człowieka.
Oboje kładą się do łozka, godpodyni przynosi im kawę i kanapki. Sophie i jej mąż obchodzą dziś 10 rocznicę ślubu - wolność to najlepszy prezent jaki mogli dostać.
Data od (dzienna) 1945-04-14
Data do (dzienna) 1945-04-14
Instytucje opieka;
Źródło Sophie Goetzel-Leviathan "Pamiętniki Żydów; sygn. 302/231; w Archiwum ŻIH; autor: Sophie Goetzel-Leviathan; tytuł: Der Krieg von innen [Wojna od wewnątrz]"
Komentarz do źródła Pamiętnik 302/231 w Archiwum ŻIH
Początek okupacji niemieckiej w Warszawie, rozporządzenia antyżydowskie(mąż autorki był więziony za brak żydowskiej opaski). Życie w getcie warszawskim, praca w szopie Schulza. W styczniu 1943 r. autorka opuściła getto, ukrywała się w Konstancinie i Milanówku, była prześladowana przez
szantażystów. Mąż i córka ukrywali się oddzielnie. W lipcu 1943
cała rodzina zgłosiła się do Hotelu Polskiego w Warszawie, po czym zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Opis warunków życia w obozie, ewakuacja obozu w kwietniu 1945 r., wyzwolenie i wyjazd do Paryża.
Autorka pochodziła z rodziny polskich Żydów mieszkających przez pewien czas w Niemczech. Przed wojną studiowała w Paryżu. Po wojnie wyjechałado Izraela.
Strony źródła 92Drukuj rekord Wyślij rekord
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: