szukaj w artykułach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEGÓŁY WYBRANEGO REKORDUPokaż osoby

Przejdź do miejsca

Zdarzenie Ludność odetchnęła, bombardowanie miasta się skończyło. Zaczęto wychodzić na ulice i oglądać spustoszenia. Na ulicach zwalone domy, popękane i podziurawione mury, szkielety spalonych kamienic, niektóre domy jeszcze się paliły, ale o gaszeniu ich nie było mowy z powodu braku wody. Zaczęto zdawać sobie sprawę co do ogromu nieszczęścia jakie spadło na kraj. Najpierw zaczęto złorzeczyć rządowi i dowództwu, ale dalszy rozwój wypadków dowiódł, że było to zbyt pochopne – młoda polska armia biła się bohatersko nie mając jednak szans z tak dużym przeciwnikiem jakim byli Niemcy.
Data od (dzienna) 1939-09-27
Czasowe wrzesień 39;
Varia atmosfera;
Instytucje miasto;
Źródło Stanisław Sznapman "Pamiętniki Żydów. Sygn. 302/198; w Archiwum ŻIH; autor: Stanisław Sznapman; tytuł: Warszawa po kapitulacji. Warszawa – getto – po tzw. „stronie aryjskiej”."
Komentarz do źródła Autor napisał pamiętnik ukrywając się po tzw. aryjskiej stronie. Wiadomo, że nie doczekał wyzwolenia. Pamiętnik przekazali do ŻIH pisarze: Helena Boguszewska i Jerzy Kornacki.
Autor opisuje w pamiętniku: oblężenie Warszawy w 1939 roku; początki okupacji niemieckiej, prześladowanie Żydów, łapanki na roboty przymusowe; utworzenie getta; opis życia codziennego w getcie: napływ przesiedleńców, głód, epidemia; wielką akcję wysiedleńczą latem 1942 r.; selekcje robotników w szopach; warunki życia w getcie szczątkowym; szantaże grożące Żydom po tzw. aryjskiej stronie; rolę policji polskiej i Żydowskiej Służby Porządkowej.

Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 23-26, 95-96, 116-17, 140-142, 155-156, 178-179, 205-208 (fragmenty)
Strony źródła 4Drukuj rekord Wyślij rekord
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: