szukaj w artykułach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEGÓŁY WYBRANEGO REKORDUPokaż osoby

Przejdź do miejsca

Zdarzenie Mimo upływu kilku tygodni Sophie nadal nie powraca do zdrowia. Miewa uporczywe bóle brzucha, trzęsą jej się ręce, w uszach słyszy krzyki ludzi z obozu w Balsen, a jak tylko zamyka oczy widzi setki martwych ciał i dym wydobywający się z krematorium. Wydaje jej się, że Niemcy mogą w każdej chwili przyjść, by ich zabić. Wie, że to niemożliwe,ale nie potrafi wyzbyć się dręczącego ją strachu.
Jadą z mężem do szpitala w pobliskim miasteczku. Lekarz stwierdza zapalenie jelita grubego i kwalifikuje ją do operacji. Sophie jest jednak na to za słaba, więc zaleca się dobrze odżywiać, przepisuje lekarstwa i środki uspokajające na jej zszargane nerwy.
Data od (dzienna) 1945-04-00
Data do (dzienna) 1945-05-00
Data od (opisowa) kwiecień 1945
Data do (opisowa) maj 1945
Działania choroby;
Instytucje lekarze;
Źródło Sophie Goetzel-Leviathan "Pamiętniki Żydów; sygn. 302/231; w Archiwum ŻIH; autor: Sophie Goetzel-Leviathan; tytuł: Der Krieg von innen [Wojna od wewnątrz]"
Komentarz do źródła Pamiętnik 302/231 w Archiwum ŻIH
Początek okupacji niemieckiej w Warszawie, rozporządzenia antyżydowskie(mąż autorki był więziony za brak żydowskiej opaski). Życie w getcie warszawskim, praca w szopie Schulza. W styczniu 1943 r. autorka opuściła getto, ukrywała się w Konstancinie i Milanówku, była prześladowana przez
szantażystów. Mąż i córka ukrywali się oddzielnie. W lipcu 1943
cała rodzina zgłosiła się do Hotelu Polskiego w Warszawie, po czym zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Opis warunków życia w obozie, ewakuacja obozu w kwietniu 1945 r., wyzwolenie i wyjazd do Paryża.
Autorka pochodziła z rodziny polskich Żydów mieszkających przez pewien czas w Niemczech. Przed wojną studiowała w Paryżu. Po wojnie wyjechałado Izraela.
Strony źródła 94Drukuj rekord Wyślij rekord
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: