szukaj w artykułach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEGÓŁY WYBRANEGO REKORDUPokaż osoby

Przejdź do miejsca

Zdarzenie Chaim Hasenfuss dziesięć lat temu powrócił z Palestyny do Polski, gdzie Polacy prześladowali Żydów do września 1939 roku. Potem kontynuowali te prześladowania Niemcy – bardziej okrutnie i ostro. (tłum. własne)
Data od (dzienna) 1939-10-28
Data do (dzienna) 1939-10-28
Działania antysemityzm;
Varia atmosfera;
Instytucje inteligencja;
Źródło Chaim Hasenfuss "Pamiętniki Żydów. Sygn. 302/157; w Archiwum ŻIH; autor: Chaim Hasenfus; tytuł: Dwa lata wojny (przeżycia i refleksje)"
Komentarz do źródła Autor zebrał wszystkie swoje zapiski z dwóch lat od 1939 do 1941roku w postaci dziennika prowadzonego po polsku i po angielsku „Diary” oraz krótkich artykułów. Dziennik to zapiski dotyczące oblężenia Warszawy, początków okupacji (m. in. o pracach przymusowych) oraz życia w getcie warszawskim. Diary to skrócona wersja dziennika w języku angielskim.
W pamiętniku znajdują się refleksje na temat: genezy upadku Polski – krytyka polityki przedwojennego państwa polskiego, świadka naocznego – streszczenie wypowiedzi Heinricha Heinego dotyczących Żydów i Polaków, przypomnienie prześladowań Żydów w różnych epokach, wypisy z pamiętników Ludendorffa, dotyczące Polski, refleksje o dyktaturze i dyktatorach, sytuacja demograficzna Francji w oświetleniu książki Jeana Giraudoux Pleins pouvoirs.

Publikacja: Pamiętniki z getta warszawskiego, Warszawa 1993, s. 35-40 (fragment)
Strony źródła 19Drukuj rekord Wyślij rekord
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: