szukaj w artyku??ach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEG???Y WYBRANEGO REKORDUPoka?? osoby

Przejd?? do miejsca

Zdarzenie Farsleben to malutkie miasteczko, liczące zaledwie 500 mieszkańcow. Jak, więc może pomieścić 2500 chorych, wygłodzonych ludzi, potrzebujących opieki? Amerykanie postanawiają przetransportować większość do innego, większego miasta. W Farsleben mają pozostać tylko chorzy. Mąż Sophie zatrudnia się jako pomoc w szpitalu i zostają na miejscu. Małżeństwo, u którego mieszkają bardzo dobrze się nimi opiekuje, zresztą dostali taki rozkaz od Amerykanów.
Praca w szpitalu jest bardzo ciężka, więc mąż Sophie zatrudnia się w roli tłumacza. Amerykanie nie umieją mówić po niemiecku,a Niemcy po angielsku, więc jego obecność jest bardzo przydatna. W zamian dostaje jedzenie, papierosy i ubrania.
Data od (dzienna) 1945-04-00
Data do (dzienna) 1945-05-00
Data od (opisowa) kwiecie?? 1945
Data do (opisowa) maj 1945
Działania dzia??alno??Ä?;
Varia poziom ??ycia;
Źródło Sophie Goetzel-Leviathan "PamiÄ?tniki ??yd??w; sygn. 302/231; w Archiwum ??IH; autor: Sophie Goetzel-Leviathan; tytu??: Der Krieg von innen [Wojna od wewnÄ?trz]"
Komentarz do źródła Pamiętnik 302/231 w Archiwum ŻIH
Początek okupacji niemieckiej w Warszawie, rozporządzenia antyżydowskie(mąż autorki był więziony za brak żydowskiej opaski). Życie w getcie warszawskim, praca w szopie Schulza. W styczniu 1943 r. autorka opuściła getto, ukrywała się w Konstancinie i Milanówku, była prześladowana przez
szantażystów. Mąż i córka ukrywali się oddzielnie. W lipcu 1943
cała rodzina zgłosiła się do Hotelu Polskiego w Warszawie, po czym zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Opis warunków życia w obozie, ewakuacja obozu w kwietniu 1945 r., wyzwolenie i wyjazd do Paryża.
Autorka pochodziła z rodziny polskich Żydów mieszkających przez pewien czas w Niemczech. Przed wojną studiowała w Paryżu. Po wojnie wyjechałado Izraela.
Strony źródła 92-93Drukuj rekord Wyślij rekord

Adres e-mail:
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: