szukaj w artyku??ach redakcyjnych
polski      english 

Strona główna

Kalendarium

O bazie

Szukaj w bazie danych

Centrum

LogowanieSZCZEG???Y WYBRANEGO REKORDUPrzejd?? do wydarzenia

Płeć K
Imie Liliana
Nazwisko Sterling
Ur. (data dzienna) 1935-00-00
Ur. (data opisowa) 1935-00-00
Miejsce urodzenia Warszawa
Życiorys Dziadek autorki ze strony matki Mendel Blumsztejn wraz z żoną mieszkał przed wojną na ulicy Kruczej 17. Dziadek ze strony ojca autorki Aleksander (?) Sterling był prawdopodobnie urzędnikiem i mieszkał z żoną Tunią przy ulicy Wroniej 18 (?), później zaś przy Wilczej 55. Rodzice autorki Stefania Sterling z domu Blumsztein i ojciec Mieczysław Sterling mieszkali przy ulicy Kruczej 48, zginęli zapewne rozstrzelani w obozie w Trawnikach koło Lublina. Po wyjściu z getta autorką zaopiekowała się jedna z koleżanek matki z pracy. Pozostaje u niej w mieszkaniu na Towarowej do Powstania Warszawskiego, po którego upadku wraz z innymi wypędzonymi znajduje się w obozie w Pruszkowie, a następnie w obozie koło Wrocławia. Tam zostaje skierowana do pracy do fabryki zbrojeniowej w Brzegu nad Odrą. W 1945 roku po ewakuacji fabryki przedostaje się do Warszawy.
Instytucje Array
Uwagi Opracowano na podstawie tekstu autorstwa Liliany Sterling pt. Mam nadzieję, że ktoś mnie szuka; s. 191-195 (w:) Dzieci Holocaustu Mówią... t. 2
Źródło Jakub Gutenbaum Anna Lata??a "Dzieci Holocaustu M??wiÄ?... t. 2"
Komentarz do źródła Wspomnienia ocalonych dzieci żydowskich z okresu okupacji hitlerowskiej w Polsce. Relacje dotyczą okresu przedwojennego, samej okupacji jak i wydarzeń powojennych. Zachowano orginalny styl i język rękopisów.
Strony 192Drukuj rekord Wyślij rekord
Copyright © 2011 Centrum Badań nad Zagładą Żydów
wykonano ze środków
Ford Foundation grant No 1015-1739 oraz The Fund for support of Jewish Institutions or Projects outside Norway
realizacja informatyczna: